On November 13-15, 2023-2024 academic year, the Faculty of International Relations, Law and Business held an University student subject Olympiad dedicated to the National Currency Day on the topic: "Business development in Kazakhstan: problems and prospects". The event was held with the participation of employers, faculty and students.
The welcoming speech was delivered by employer, c.e.s., associate professor, entrepreneur N.Z. Makhanov, Dean of the Faculty, c.e.s., associate professor N.A. Kudaibergenov, Head of the Department of International Business PhD, associate professor G.T. Mynzhanova.
33 participants took part in the Olympiad. The event was held in two stages. The first stage is testing in the disciplines: enterprise economics, fundamentals of accounting, fundamentals of finance and macroeconomics. The second stage is the demonstration of videos and the protection of startup projects.
According to the results of the Olympiad, diplomas of the 1st, 2nd and 3rd degrees, diplomas for high testing results, nominations for the best achievements were awarded to participants.
The jury of the University Olympiad among the students of the educational programme “International business”:
Chairman: N.Z. Makhanov, employer, c.e.s., associate professor, entrepreneur
Members of the Commission:
- Kudaibergenov N.A.-Dean c.e.s., associate professor
- Mynzhanova G.T. – head of the department, PhD, assoc.professor
- Akparova A.A. - Head of Research and Development c.e.s., PhD,professor
According to the results of the testing of the University Olympiad, diplomas were awarded on the following topics:
- "The best financier"
- "The best accountant"
- "The best economist"
- "For high results in Macroeconomics"
The following nominations were awarded:
- "For the best project design"
- "For the best video clip"
- "For leadership qualities"
- "The most charismatic participant"
- "For public speaking"
- "For creativity"
Diploma of the 1st, 2nd and 3rd degree were awarded to the following participants:
On the discipline "Macroeconomics"
1st place
1st year studensts (accelerated), Russian group
- Yerganate K.
- Ermuratova A.
- Morozova E.
2nd place
2nd year studensts (accelerated), Kazakh group
- Sailaubek Zh.
- Toktar S.
- Ilyasova A.
3rd place
2nd year studensts, Kazakh group
- Aman G.
- Chudinov A.
- Yerzhanbayeva M.
On the discipline "Еnterprise economics"
1st place
3rd year studensts, Kazakh group
- Absemetova A.
- Batenova D.
- Serikuly Y.
2nd place
4th year students, Kazakh group
1 Sultanbek S.
2 Esipanova A.
3 Koshkinbai Zh.
3rd place
4th year students,3rd year student (accelerated),Russian group
- Abdalov D.
- Baibulat T.
- Tursyngazina A.
On the discipline "Fundamentals of Finance"
1st place
3rd year students, Kazakh group
- Mamadyar M.
- Nurlanaly A.
- Ergeshbayev M.
2nd place
3rd year students, Russian group
- Abdukarimova K.
- Bauyrzhan A.
- Yerbolatuly B.
3rd place
3rd year students, Russian group
- Violetta K.
- Tahina M.
- Magomedova F.
On the discipline "Fundamentals of accounting"
1st place
3rd year students, Russian group
- Abidova D.
- Mukumova Zh.
- Shaimerden M.
2nd place
1st year students, accelerated,Kazakh group
- Kesikbayeva N.
- Eldarova A.
- Beisen B.
3rd place
3rd year students, Russian group
- Abayeva R.
- Prosvetlyuk D.
- Mishina Yu.
According to the results of testing of the university Olympiad, diplomas were awarded:
- "The best financier" - Nurlanuly Alikhan, 3rd year student
- "The best accountant" - Batenova Denmark, 3rd year student
- "The best accountant" - Ergeshbayev Medeu, 3rd year student
- "The best economist" - Ayana Absemetova, 3rd year student
- "The best economist" - Serikuly Yerasyl, 3rd year student
- "For high performance in Macroeconomics" - Yerganat Karakat, 1st year, usk., Ekaterina Morozova, 1st year student, accelerated group
The following nominations were awarded:
"For the best design of the project"
Ermuratova Aidana, 1st year student (usc)
"For the best video clip"
Mamadyar Madina ,3rd year student
"For leadership qualities"
Rinat Abayeva, 3rd year student
"The most charismatic participant"
Yerbolatuly Batyr, 3rd year student
"For public speaking"
Daria Abidova, 3rd year student
Yerzhanbayeva Meruert, 2nd year student
"For creativity"
Bauyrzhan Altynai, 3rd year student